Mondzorg antistolling - Bloedige ingrepen bij patiënten die antitrombotica gebruiken
De kwaliteitsstandaard ‘Antistolling in de mondzorg’ maakt deel uit het meerjarenprogramma 2017-2020 van het Kennisinstituut Mondzorg (KIMO). Deze richtlijn ‘Bloedige ingrepen in de mondzorg bij patiënten die antitrombotica gebruiken’ beschrijft wat volgens de huidige maatstaven de beste mondzorg is voor patiënten die antistollingsmiddelen gebruiken en een bloedige ingreep zullen ondergaan.
Staalkaart
- Status
-
Informatie
- Opgenomen in het Register
Register
Het Register is een digitaal overzicht van kwaliteitsstandaarden en meetinstrumenten dat voor iedereen toegankelijk en kosteloos te gebruiken is. Met het Register zorgt het Zorginstituut ervoor dat iedereen in Nederland kan zien wat wordt verstaan onder goede zorg en hoe je goede zorg meet. Zo helpen we mee om de zorg in Nederland steeds verder te verbeteren.
Meerjarenagenda
Prioriteitenlijst van te ontwikkelen kwaliteitsinstrumenten. Waar wordt een kwaliteitsinstrument voor ontwikkeld en wanneer moet het af zijn. Meer informatie…
Wegiz
Het voorstel regelt dat zorgverleners kunnen worden verplicht om bepaalde gegevens (ten minste) elektronisch uit te wisselen, zolang daarvoor een grondslag bestaat (zoals toestemming van de patiënt). Ook kunnen eisen worden gesteld aan de taal die bij de gegevensuitwisseling wordt gebruikt, zodat zorgverleners elkaar meteen kunnen begrijpen. Ten slotte kunnen eisen worden gesteld aan de techniek waarmee gegevens worden uitgewisseld, zodat de gegevensuitwisseling niet wordt bemoeilijkt doordat zorgaanbieders verschillende informatiesystemen gebruiken.
- Opgenomen in het Register
- Herzieningsdatum
- Kwaliteitsstandaarden
Algemeen
Omschrijving
Deze klinische praktijkrichtlijn (KPR) behandelt het aanbevolen beleid bij bloedige ingrepen in de eerste-, tweede- en derdelijns mondzorg, bij patiënten die antitrombotica gebruiken.
Patiënten die antitrombotica gebruiken, lopen een verhoogd risico op bloedingen. Bij bloedige ingrepen bij deze patiënten is er derhalve ook een verhoogd risico op nabloedingen. Tijdelijk staken van anti-trombotica doet het nabloedingsrisico afnemen, maar verhoogt het risico op een trombo-embolisch event.
De beslissing antitrombotica te staken, om het risico op een nabloeding te beperken, dient daarom niet lichtvaardig te worden genomen. Uit deze nieuwe richtlijn wordt duidelijk dat het vaak beter is om het gebruik van antitrimbotica niet te staken. De klinische praktijkrichtlijn helpt bij het maken van deze beslissing.
Deze KPR is bedoeld voor tandartsen, tandartsspecialisten en mondhygiënisten, verder te noemen mondzorgverleners. Ook andere (mond)zorgverleners kunnen hun voordeel doen met deze KPR.
(bron: hetkimo.nl)
Bijlagen
Kwaliteitsstandaard Mondzorg - Bloedige ingrepen patiënten antitrombotica
Samenvatting kwaliteitsstandaard Mondzorg - Bloedige ingrepen patiënten antitrombotica
Aanbiedingsformulier kwaliteitsstandaard Mondzorg - Bloedige ingrepen patiënten antitrombotica
Patiënteninformatie kwaliteitsstandaard Mondzorg - Bloedige ingrepen patiënten antitrombotica
Betrokken partijen
- Kennisinstituut Mondzorg (KIMO) (Penvoerder)
- Associatie Nederlandse Tandartsen (ANT)
- Federatie van Tandheelkundig Wetenschappelijke Verenigingen (FTWV)
- Harteraad
- Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP)
- Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde (KNMT)
- Nederlands Huisartsen Genootschap (NHG)
- Nederlandse Internisten Vereniging (NIV)
- Nederlandse Vereniging van Mondhygiënisten (NVM)
- Nederlandse Vereniging voor Gerodontologie (NVGd)
- Nederlandse Vereniging voor Gnathologie en Prothetische Tandheelkunde (NVGPT)
- Nederlandse Vereniging voor Mondziekten Kaak- en Aangezichtschirurgie (NVMKA)
- Nederlandse Vereniging voor Orale Implantologie (NVOI)
- Nederlandse Vereniging voor Parodontologie (NVvP)
- Nederlandse Vereniging voor Verzekeringsgeneeskunde (NVVG)
- Nederlandse Wetenschappelijke Vereniging van Tandartsen (NWVT)
- Opleidingen Tandheelkunde en Mondzorgkunde
- Organisatie van Nederlandse Tandprothetici (ONT)
- Patiëntenfederatie Nederland
- PROVA (methodoloog)
- Richtlijn advies commissie KIMO (RAC-KIMO)
- Vereniging Tandartsen voor Orthodontie/Orthodontische Vereniging van Algemeen Practici (VTvO/OVAP)
- Vereniging tot Bevordering der Tandheelkundige Gezondheidszorg voor Gehandicapten (VBTGG)
- Zorgverzekeraars Nederland (ZN)
Beoordeling
De kwaliteitsstandaard voldoet aan de gestelde criteria. De kwaliteitsstandaard omvat een adequate beschrijving van de inhoud van de zorg en de organisatie van het zorgproces.
Het Zorginstituut merkt op dat het zinvol kan zijn na te denken hoe de informatie-uitwisseling tussen de trombosedienst en patiënten die antibiotica of antitrombotica gebruiken geregeld wordt, zodat patiënten goed weten wanneer en op welk moment met welke medicijnen gestart en gestopt wordt en wie in het proces daarvoor de verantwoordelijkheid draagt.
Bij deze kwaliteitsstandaard wordt een meetinstrument ontwikkeld. Dit meetinstrument staat op de Meerjarenagenda (MJA) van het Zorginstituut. Het concept-meetinstrument is 01-07-2020 aangeleverd. De definitieve aanleverdatum is 01-01-2022.
Op 22 september 2020 heeft de Raad van Bestuur besloten om de kwaliteitsstandaard ‘Bloedige ingrepen in de mondzorg bij patiënten die antitrombotica gebruiken’ op te nemen in het Register van Zorginstituut Nederland.